Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 26 prillin në vite...


Pamje nga Tanzania...

1964 - Kombet e Afrikës, Tanganjika dhe Zanzibari u bashkuan për të formuar Tanzaninë.

1514 - Koperniku bën vëzhgimin e tij të parë të Saturnit.

1564 - Uilliam Shekspir pagëzohet.

1607 - Britanikët krijuan një koloni në Kepin e Henrit, Virgjinia.

1785 - Natyralisti dhe artisti, Xhon Xhejms Audubon, u lind në Haiti.

1865 - Xhon Uillks Buth, vrasësi i presidentit Abraham Linkoln, u rrethua dhe u vra nga trupat federale amerikane.

1929 - Realizohet fluturimi i parë pa ndërprerje nga Anglia për në Indi.

1937 - Aeroplanët nga Gjermania naziste sulmuan qytetin Bask, gjatë Luftës Civile Spanjolle.

1989 - Aktorja dhe humoristja Lusill Ball, vdiq në moshën 77 vjeçare.(g.k.)
XS
SM
MD
LG