Ndërlidhjet

Kina - 10 mld dollarë kredi për Evropën


Kryeministri i Kinës, Uen Xhiabao.
Kryeministri i Kinës, Uen Xhiabao, ka thënë se vendi i tij do të ofrojë një kredi prej 10 miliardë dollarësh për Evropën qendrore dhe lindore, për të mbështetur projektet e bashkëpunimit në infrastrukturë, teknologji të re dhe ekonomi të gjelbër.

Uen i ka bërë këto komente në forumin biznesor në Varshavë, ku kanë marrë pjesë qindra biznesmenë nga Kina dhe Evropa Qendrore.

Ai po ashtu ka për publike planet për 500 miliardë fonde për të ndihmuar ndërmarrjet kineze të Kinës në rajon.

Uen ka thënë se Pekini do tregti dypalëshe me Evropën qendrore dhe Lindore, që do të arrinte deri në 100 miliardë dollarë në 2015-ën.

Uen do të takojë disa kryeministra të rajonit gjatë ditës së sotme në Varshavë.
XS
SM
MD
LG