Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 30 prillin në vite...


Adolf Hitler
1945 - Diktatori nazist, Adolf Hitler, vrau veten bashkë me gruan e tij, Eva Braun, në kohën kur forcat ruse iu afruan strehimores së tij në Berlin.

1527
- Henri VIII i Anglisë dhe mbreti Francis i Francës, nënshkruan traktatin e Uestminster.

1789 - Xhorxh Uashington mori detyrën në Nju Jork si presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

1803 - Shtetet e Bashkuara blenë territorin e Luizianës nga Franca.

1930 - Bashkimi Sovjetik propozon një aleancë ushtarake me Francën dhe Britaninë e Madhe.

1970 - Presidenti Riçard Nikson njoftoi se Shtetet e Bashkuara ishin duke dërguar trupa në Kamboxhia.

1975 - Kryeqytetit jugor i Saigonit të Vietnamit, ra në duart e forcave komuniste.

1980 - Terroristët konfiskuan ambasadën e Iranit në Londër.

2003 - Mahmud Abaz mori detyrën si kryeministri i parë palestinez.

2009 - Forcat britanike dolën nga Iraku. (g.k.)

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG