Ndërlidhjet

Katër të pandehur për vrasjet e 21 janarit


Pamje nga protesta e 21 janarit të vitit 2011 në Tiranë
Dy pjesëtarë të sigurisë së Shqipërisë janë ngarkuar me akuzat ëpr vrasje në lidhje me vdekjen e katër protestuesve, që vranë protestën anti-qeveritare të një viti më parë.

Prokurorët shqiptarë të hënën akuzuan oficerët e lartë të sigurisë Ndrea Prendin dhe Agim Llupon për vrasje, ndërsa shoferin e Prendit dhe një teknik kompjuterësh për fshehjen e dëshmive.

Katër protestues u vranë në janar të vitit 2011 gjatë një mitingu anti-qeveritar të organizuar nga opozita kundër dyshimeve për korrupsioni dhe manipulimit të vota nga qeveria e Shqipërisë.

Nga hetimi që përfshinte nëntë zyrtarë të tjerë të sigurisë është hequr dorë për shkak të mungesës së provave.
XS
SM
MD
LG