Ndërlidhjet

Kabul: Nga dy eksplodime – gjashtë të vrarë


Vendi ku ndodhi njëri nga dy eksplodimet në Kabul
Së paku gjashtë vetë janë vrarë nga dy eksplodime, që e kanë tronditur kryeqytetin e Afganistanit, Kabul.

Ky sulm u bë mbrëmë vonë, disa orë pasi presidenti amerikan, Barak Obama, u largua nga Afganistani.

Përgjegjësinë për këto sulme e kanë marrë talibanët, që thanë se ato ishin përgjigjje për vizitën e Obamës.

Zëdhënësi i ministrisë së brendshme afgane, Sedik Sediki, tha se sulmi vetëvrasës me veturë ndodhi afër kompleksit që shrytëzohet edhe nga Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara.

Është raportuar edhe për të shtëna me armë zjarri.

Agjencia Rojters raporton se një zyrtar i lartë i policisë së Kabulit ka thënë se janë vrarë një rojtar dhe pesë civilë.
XS
SM
MD
LG