Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 2 majin në vite...


Osama bin Laden
2011 - Bin Ladeni vritet nga forcat speciale të Shteteve të Bashkuara në Abotabad, 60 kilometra në veri të kryeqytetit pakistanez, Islamabad.

1519 - Vdiq artisti Leonardo da Vinçi.

1776 - Franca dhe Spanja u pajtuan të dhurojnë armë për rebelët amerikanë që luftonin britanikët.

1808 - Qytetarët e Madridit u ngritën kundër Napoleonit.

1813 - Napoleoni mposhti ushtrinw ruse dhe prusiane në Grosgorshen.

1885 - Mbreti Leopold II i Belgjikës, krijoi shtetin e lirë të Kongos.

1890 - U krijua territori i Oklahomas.

1941 - Armiqësitë shpërthejnë në mes të forcave britanike në Irak dhe fraksionit pro-gjerman të vendit.

1945 - Forcat ruse marrin Berlinin pas 12 ditëve të luftimeve të ashpra.

1946 - Të burgosurit u revoltuan në burgun e Alkatrazit në Kaliforni.(g.k.)
XS
SM
MD
LG