Ndërlidhjet

Dhurim i organeve edhe përmes Facebook-ut


Ilustrim
Themeluesi i Facebook-ut, Mark Cukerberg, ka bërë të ditur futjen e një mjeti të ri në rrjetin social që do t’iu lejojë përdoruesve të regjistrohen si donatorë të organeve.

Ai ka thënë për ABC News se mjeti i ri është i thjeshtë për t’u përdorur: përdoruesit shkojnë në “timeline”-in e tyre, klikojnë “Life Event”, zgjedhin “Helath and Wellness” dhe klikojnë në opsionin e ri “Choose Organ Donor”.

Me afro 1 milion përdorues, regjistri i Facebook-ut për dhurimin e organeve mund të reformojë transplantimin e organeve në vendet ku kërkesat tejkalojnë furnizimet.
XS
SM
MD
LG