Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 3 majin në vite...


Margaret Thatçer
1979 - Liderja e Partisë Konservative, Margaret Thatçer, u bë kryeministrja e parë e Britanisë së Madhe.

1568 - Forcat franceze në Floridë, vranë qindra spanjollë.

1616 - Vdiq shkrimtari anglez, Uilliam Shekspir.

1802 - Uashington D.C. u themelua.

1859 - Franca i shpall luftë Austrisë.

1898 - Themeluesi izraelit dhe kryeministri Golda Meir u lind në Kiev, Ukrainë.

1937 - Margaret Miçëll fitoi çmimin Pulitzer për romanin e saj "Gone With the Wind".

1941 - Zelanda e Re u shpall koloni e Britanisë së Madhe.

1971 - Protestuesit kundër luftës, filluan demonstratat katër ditore në Uashington, D.C.

2007 - Astronauti Ualli Shirra, vdiq në moshën 84 vjeçare. (g.k.)
XS
SM
MD
LG