Ndërlidhjet

Monitoruesit e OKB-së vizitojnë Homsin


Kreu i misionit të OKB-së, gjenerali Robert Mud, duke folur me banorët lokalë në Hama, Siri, 3 maj, 2012
Monitoruesit e OKB-së kanë vizituar Homsin në Siri.

Kjo zonë ka qenë vendstrehim i opozitës dhe është përballë me bombardime të rënda nga forcat qeveritare të presidentit Bashar al Asad.

Kreu i misionit të OKB-së, gjenerali Robert Mud ka kërkuar ng atë gjitha palët që t’i japin fund dhunës dhe të nisin dialogun.

Ai po ashtu tha se misioni vëzhgues po rritet me një ritëm të qëndrueshëm, dhe numri ka arritur në 50.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë ka dënuar aksionin e forcave të sigurisë ndaj një marshi protestues në Universitetin e Alepos.

Aktivistët thobnë se katër janë vrarr dhe 200 studentë janë arrestuar.
XS
SM
MD
LG