Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 4 majin në vite...


Mahatma Gandi
1930 - Mahatma Gandi u arrestua nga britanikët.

1626 - Indianët shitën Ishullin Menheten material dhe butona me vlerë 24 dollarë.

1715 - Një prodhues francez prezanton ombrellën e parë të palosshme.

1776 - Ishulli Rode, shpall pavarësinë nga Anglia.

1886 - Një demonstratë e punëtorëve në Çikago, u kthye në një protestë të dhunshme, kur një bombë shpërtheu.

1927 - U themelua Akademia e Arteve, Filmit dhe Shkencave.

1970 - Policia Kombëtare e Ohajos gjuajti mbi protestuesit kundër luftës, duke vrarë katër studentë dhe duke plagosur nëntë.

1980 - Presidenti jugosllav, Josip Broz Tito, vdiq në moshën 87 vjeçare.

2000 - Londinezët zgjedhën kryetarin e tyre për herë të parë.

2006 - Një gjykatës federal dënoi Zakarias Mousaoui me burgim të përjetshëm, për rolin e tij në sulmet terroriste të 11 shtatorit.(g.k.)
XS
SM
MD
LG