Ndërlidhjet

Orë policore në Kajro


Pamje nga përleshjet e ditëve të fundit në Kajro
Udhëheqësit ushtarakë të Egjiptit kanë vendosur orë policore përreth Ministrisë së Mbrojtjes në Kajro, pas përleshjeve ndërmjet trupave dhe protestuesve që kërkojnë fundin e sundimit ushtarak.

Njoftimin e ka bërë të ditur anëtari i Këshillit Suprem të Forcave të Armatosura, Mokhtar Al-Moulla.

“Këshilli Suprem i Forcave të Armatosura ka vendosur si vijon: orë policore në Sheshin Abasia dhe në afërsi të Ministrisë së Mbrojtjes, ashtu si dhe në të gjitha rrugët që çojnë tek ajo”, ka thënë Al-Molla, për të sqaruar se vendimi vlen deri të dielën, në orën 7:00.

Një polic është vrarë dhe qindra janë plagosur kur autoritetet e rendit kanë përdorur topat e ujit, gazin lostjellës dhe municionin e vërtetët për të ndaluar protestuesit të marshojnë para Ministrisë së Mbrojtjes.

Policia bën të ditur se mbi 170 protestues janë arrestuar.

Përleshjet e fundit vijnë vetëm dy ditë pas luftimeve në të njëjtën zonë, ku kanë humbur jetën 11 persona.

Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve thotë se të paktën 18 gazetarë janë sulmuar, plagosur apo arrestuar në tre ditët e fundit, teksa mbulonin ngjarjet në Kajro.

Këto të fundit vijnë vetëm pak javë para zgjedhjeve presidenciale në Egjipt, të cilat janë të parat që nga përmbysja e sunduesit veteran, Hosni Mubarak, në kryengritjen popullore të vitit të kaluar.
XS
SM
MD
LG