Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 6 majin në vite...


Sigmund Frojd
1856 - Sigmund Frojd, krijuesi i psikoanalizës, lindi në Freiberg të Moravisë (Pribori i sotëm në Republikën e Çekisë).

1527 - Trupat gjermane filluan pushtimin e Romës. Bibliotekat u shkatërruan, Papa u burgos dhe mijëra njerëz u vranë.

1682 - Mbreti Luigji XIV, lëvizë gjykatën e tij në Versajë të Francës.

1862 - Poeti amerikan Henri Dejvid Thoreau, vdes nga tuberkulozi në moshën 44 vjeçare.

1910 - Vdiq mbreti i Britanisë së Madhe, Eduard VII.

1944 - Ushtria e Kuqe e Sevastopolin, në Krime.

1994 - Tuneli që lidh Anglinë me Francën, u hap zyrtarisht.

2001 - Papa Gjon Pali II, gjatë një udhëtimi në Siri, u bë Papa i parë që hyri në një xhami.

2002 - "Spider-Man" u bë filmi i parë për të bërë më shumë se 100 milionë dollarë, vetë gjatë fundjavës së premierës së tij.

2007 - Nikolas Sarkozi u zgjodh president i Francës.
XS
SM
MD
LG