Ndërlidhjet

Vritet një lider i Al Kaidës në Jemen


Fotografi ilustruese nga Jemeni
Zyrtarët e Jementi thanë se nga një sulm ajror është vrarë një lider kryesor i Al Kaidës, i cili në sulmet e vitit 2000, dëshironte shkatërrimin e anijes së marinës amerikane, USS Cole.

Sulmet ngjanin në ato pa pilot të SHBA-së, por kjo e fundit nuk ka konfirmuar asgjë.

Një zyrtar lokal (Abu Bakr bin Farid) tha se Fahd al-Kuso ëshët vrarë të dielën së bashku me një ndihmës të tij në provincën jugore të Shabvas.

Sulmi i tetorit të vitit 2000 mbi anijen USS Cole, në portin Aden të Jemenit, pat vrarë 17 marinarë dhe plagosur 40 të tjerë.
XS
SM
MD
LG