Ndërlidhjet

Anglia dënon 9 aziatikë për krime seksuale


Foto ilustruese
Nëntë meshkuj pakistanezë dhe afganë janë dënuar me burg në Britani, për shkak se kanë joshur nxënëset, disa më të reja se 13 vjeçe, për të bërë seks, për të përdorur pije alkoolike dhe drogë.

Meshkujt e moshës mes 22 dhe 59 vjeç, janë dënuar për komplot në angazhimin në aktivitet seksual me fëmijë nën moshën 16 vjeç, si dhe për vepra të tjera.

Kreu i grupit, është dënuar me 19 vjet në burg, ndërsa të bashkakuzuarit e tij morën mes 4 dhe 12 vjet.

Meqenëse, të gjithë të pandehurit ishin të Azisë Jugore, ndërsa të gjitha viktimat ishin të bardha, çështja është shfrytëzuar nga grupet e ekstremit të djathtë, të cilët kanë protestuar jashtë ndërtesës ku zhvillohej gjykimit në Liverpul.

Abuzimi është kryer në qytetin Roçdel, në perfieri të Mançesterit në Angli.

Një nga viktimat për herë të parë ka folur për rastin ën vitin 2008, por prokurorët kanë dështuar të ngrejnë padi.
XS
SM
MD
LG