Ndërlidhjet

Thellohet kriza, PASOK refuzon Sirizën


Lideri i PASOK-ut Evangelos Venizelos
Partia Socialiste e Greqisë, Pasok, ka refuzuar që të fromojë një koalicion qeverisës me partinë e majtë Siriza, duke rritur mundësinë që zgjedhjet e reja të shpallen në muajin e ardhshëm, njofton DPA.

Greqia zhvilloi zgjedhjet parlamentare të dielën, në të cilat dy partitë në pushtet, Pasok dhe partia konservatore Demokracia e re, pësuan humbje krahasuar me zgjedhjet paraprake.

Partitë radikale të djathta e të majta kanë shënuar fitore. Negociatat për formimin e koaliciontit të ri qeverisës kanë ngecur.
XS
SM
MD
LG