Ndërlidhjet

Al Kaida, sipas Rusisë, sulmoi në Damask


Siri...
Rusia ka akuzuar Al Kaidën, se ka organizuar një seri sulmesh vdekjeprurëse në qytetet më të mëdha të Sirisë.

Zëvendësministri Genadi Gatilov tha se “është absolutisht e qartë” se Al Kaida qëndron pas sulmeve që vranë 55 njerëz në javën e kaluar, jashtë një ndërtese qeveritare të sigurisë në Damask.

Një grup islamik i panjohur deri më tash, ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por opozita e akuzon qeverinë e Bashar al Asadit, se po përdor lidhjet me Al Kaidën, për të diskredituar grupet kryengritëse.

Gatilov po ashtu i kritikoi fuqitë perëndimore se po e mbështesin opozitën dhe paralajmëroi përshkallëzim të dhunës në vend.

Rusia, një aleate tradicionale e Sirisë, ka përdorur dy here veton ndaj rezolutave të Këshillit të Siguimit, që synonin ndaljen e Asadit nga përdorimi i forcës kundër civilëve.
XS
SM
MD
LG