Ndërlidhjet

Irani var "vrasësin e shkencëtarit"


Ali Xhamali Fashi
Televizioni shtetëror iranian tha se 24 vjeçari Xhemali Fashi është varur nën akuzat se ka vrarë një shkencëtar bërthamor në vitin 2010.

Fashi ishte dënuar në gushtin e kaluar, se ishte spiun izraelit dhe se ka vrarë profesorin e fizikës të Universitetit të Teheranit, Masud Ali Mohamedi.

Mohamedi ëshët vrarë në janar të viit 2010 kur një motoçilelte me eksploziv pat shpërthyer jahstë shtëpisë së tij, në kohën, kur ai po nisej për punë.

Irani e ka akuzuar Izraelin dhe SHBA-në për vrasjen e të paktën 4 shkencëtarëve të tij bërthamorë që nga viti 2010.
XS
SM
MD
LG