Ndërlidhjet

Ekipi ruso-amerikan niset në hapësirë


Raketa Soyuz FG
Dy kozmonautë rusë dhe një astronaut amerikan janë nisur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me një raketë Soyuz FG.

Genadi Padalka, Sergei Revin dhe Xhozef Akaba pritet të arrijnë në stacion të mërkurën.

Lansimi nga kozmodromi në Kazakistan, shënon fluturimin e parë të njerëzve nga baza e Baikonur, që nga dhejtori i vitit të kaluar.

Fluturimi është dashur të ndodhë 40 ditë më parë, por ai është shtyrë për shkak të kontrollimve të sigurisë.

Kontrollorët rusë të hapësirës thanë se anija ka hyrë me sukses në orbitë dhe po vazhdon, ashtu edhe siç është planifikuar të lidhet me stacionin.
XS
SM
MD
LG