Ndërlidhjet

Obama mirëpret liderët e G8-ës


Presidenti amerikan Barak Obama
Presidenti amerikan Barak Obama i ka mirëpritur liderët botërorë në hapjen e samitit të tetë ekonomive më të mëdha botërore, apo G8, që mbahet në rezidencën presidenciale, Kamp Dejvid.

Takimi dyditor ka të ngjarë që të fokusohet në krizën e borxheve greke dhe krizën e përgjithshme të eurozonës.

Megjithatë, bisedimet e së premtes, raportohet se kanë prekur edhe programin kundërthënës bërthamor të Iranit, trazirat e vazhdueshme në Siri si dhe Korenë Veriore.
XS
SM
MD
LG