Ndërlidhjet

Romni kritikon Obamën për shkurtimet në ushtri


Mit Romni
Mit Romni, kandidati që po përpiqet të marrë nominimin republikan për president, ka kritikuar presidentin amerikan Barak Obama për shkurtimet e “papërgjegjshme" në fushën e mbrojtjes.

Komentet e tij, vijnë derisa krerë të shteteve dhe te qeverive janë mbledhur në samitin e NATO-s në Çikago.

Romni ka thënë se SHBA me këto shkurtime, "është në pozicion të vështirë për të ushtruar lidership në bindjen e aleatëve për të shpenzuar më shumë për sigurinë”.

"Përkundrazi, është vendosur një efekt shumëzues: shkurtimet e papërgjegjshme të administratës për mbrojtjen kanë hapur rrugën që partnerët tanë të bëjnë edhe më pak ", ka shkruar Romni në një editorial të botuar nëgazetën Chicago Tribune.

Partia Republikane e Romnit tradicionalisht është parë si më e fortë në çështjet e mbrojtjes.
XS
SM
MD
LG