Ndërlidhjet

NATO e vendosur për të dorëzuar kompetencat e sigurisë në Afganistan


Presidenti Barak Obama
Presidenti amerikan Barak Obama, ka thënë se NATO është e vendosur për të dorëzuar kompetencat e sigurisë te forcat lokale në Afganistan nga mesi i vitit të ardhshëm.

Obama ka deklaruar se me megjithatë, NATO atje do ta ketë një mision trajnues pas tërheqjes së trupave luftarake deri ka fundi i 2014-ës.

Duke folur në përfundim të samitit të NATO-s në Çikago, Obama tha se NATO ishte "unike para një plani të përgjegjshëm për luftën në Afganistan".

Obama pranoi se sfid serioze në Afganistan mbetën talebanët dhe i përshkroi ata si një "armik i fuqishëm".
XS
SM
MD
LG