Ndërlidhjet

Protestë e serbëve në Mitrovicë


Protestë e serbëve në Mitrovicë, 23 maj, 2012
Në veri të Mitrovicës, ashtu si u paralajmërua një ditë më parë, është mbajtur protesta e përditshme, përmes të cilës është kërkuar lirimi i serbit Jovica Milkoviq, i cili ëshë arrestuar më 17 maj, nën akuzat se ka dëmtuar pronën e Policisë së Kosovës në veri të Mitrovicës.

Rreth qindra serbë kanë ecur nga ura kryesore e lumit Ibër deri te ndërtesa e Gjykatës së Qarkut, derisa kanë mbajtur pano ku shrkuhej “Stop arrestimeve politike”, “Le të na arrestojë policia serbe”.

Përfaqësuesit e organeve paralele në Mitrovicë kanë thënë se protestuesit kërkojnë që Milkoviq të mbrohet në liri, dhe se deri në atë kohë do të zhvillohen protesta.
XS
SM
MD
LG