Ndërlidhjet

OKB-ja, akuzon forcat e sigurisë siriane


Logo e Këshilli për të Drejtat e Njeriut të OKB-së
Hetuesit e emëruar nga Kombet e Bashkuara akuzuan forcat e sigurisë në Siri dhe luftëtarët e opozitës se kanë vazhduar t'i shkelin të drejtat e njeriut pavarësisht paralajmërimit për një armëpushim që u publikua gjashtë javë më parë.

Komisioni i Pavarur për Hetime në Siri, i themeluar në vitin e kaluar nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut të OKB-së, bërit të ditur të enjtën se ushtria dhe forcat e sigurisë në Siri i kanë kryer krimet kryesisht nga muaji mars-përfshirë ekzekutimet si pjesë e operacioneve që në shënjestër kishin detektorët e dyshimtë të qeverisë ose personave që dyshohet të kenë qenë mbështetës të grupeve të armatosura anti-qeveritare.

Komisioni vlerësoi se abuzimet e kryera nga forcat siriane kanë përfshirë torturat e fëmijëve.

Paneli njoftoi se rebele, në ndërkohë, kanë eksekutuar dhe torturuar ushtarët e mbajtur peng dhe mbështetësit anti-qeveritarë dhe se kanë rrëmbyer civilët si përpjekje për të detyruar shkëmbimin e të burgosurve.
XS
SM
MD
LG