Ndërlidhjet

Lajçak: BE pret formim të shpejtë të qeverisë serbe


Presidenti i zgjedhuri Serbisë, Tomisllav Nikoliq dhe ministri i Jashtëm i Sllovakisë, Mirosllav Lajçak, Beograd, 24 maj, 2012
Ministri i Punëve të Jashtme i Sllovakisë, Mirosllav Lajçak deklaroi në Beograd se Bashkimi Evropian pret formim të shpejtë të qeverisë së Serbisë, prioritet i së cilës, siç k athënë, do të jetë integrimi evropian dhe që do të ketë ambicie dhe pushtet për të zbatuar reformat.

Lajçak pas bisedimeve me ministrin e Punëve të Jashtme, Vuk Jeremiq ka thënë se qëllimi kryesor i vizitës së tij të sotme në Serbi ishte njohja me situatën politike pas rrethit të dytë zgjedhor presidencial dhe se këto përshtypje do t’ia transmetojë partnerëve në BE.

Në balotazhin e 20 majit ka fituar Tomillsav Nikoliq, derisa tash po zhvillohen bisedime mes partive politike për krijimin e qeverisë së re.
XS
SM
MD
LG