Ndërlidhjet

Sulmet e NATO-s vrasin familjen 8-anëtarëshe


Afganistan - pamje arkivi
Autoritetet lokale në Afganistan thonë se sulmet e NATO-s kanë vrarë tetë anëtarë të një familjeje në lindje të vendit.

“Sulmet në fshatin Suri Khail të qarkut Paktia kanë vrarë burrin, gruan dhe gjashtë fëmijët e tyre”, ka thënë zëdhënësi i provincës, Rohullag Sam.

Forca e NATO-s tha se është në dijeni për raportet dhe se po heton ngjarjen.

Kombet e Bashkuara thonë se rreth 8 në 10 vdekje civile në Afganistan janë rezultat i sulmeve të talibanëve ose të militantëve që kanë lidhje me Al Kaidën.

Por, vdekjet e civilëve, të shkaktuara nga NATO-ja, vazhdojnë të jenë irrutuese në marrëdhëniet e presidentit afgan, Hamid Karzai, me trupat e huaja në Afganistan.
XS
SM
MD
LG