Ndërlidhjet

Euro 2012: Ukraina pret përfitime të mëdha


Logo e Euro 2012
Zyrtarët e Ukrainës thanë se vendi do të fitojë deri në 1.5 miliardë dollarë gjatë kampionatit evropian të futbollit, i cili mbahet nga 8 qershori deri më 1 korrik.

Ministri i infrastrukturës Boris Koleshnikov tha se autoritetet duan që bizneset ukrainase, përfshirë restorantet, kafenetë dhe hotelet- të punojnë me kapacitet të plotë.

Ai tha se Euro 2012 do të ketë një “promovim shumë i mirë” për Ukrainën, e cila bashkorganizon kampionatin me Poloninë.

Koleshnikov tha se Ukraina i ka investuar rreth 5 miliardë dollarë në hotele dhe infrastrukturë.
XS
SM
MD
LG