Ndërlidhjet

Dhjetë ngjarje që kanë shënuar 30 majin në vite...


Flamuri i NATO-s
1982 - Spanja u bë shteti anëtar i 16-të i NATO-s.

1431 - Zhan D'ark, e dënuar si heretike, u dogj në Rouen, Francë.

1539 - Eksploruesi spanjoll Hernando De Soto, zbarkoi në Floridë.

1574 - Henri III bëhet mbret i Francës.

1854 - U krijuan territoret e Nebraskës dhe Kansasit.

1859 - Ora e famshme në Angli, “Big Ben”, rreh për herë të parë.

1922 - Përkujtimorja e Linkolnit u bë në Uashington, DC.

1996 - Princi britanik Endrju dhe Sarah Ferguson i dhanë fund martesës së tyre 10 vjeçare.

1989 - Demonstruesit studentorë në sheshin Tiananmen në Pekin, ngritën një statujë 10 metërshe, që ata e quajtën "Hyjnesha e Demokracisë".

1998 - Një tërmet me magnitudë 6.6, goditi Afganistanin Verior, duke lënë të vdekur rreth pesë mijë persona.
XS
SM
MD
LG