Ndërlidhjet

Burgoset aktivisti që pështyu në portretin e Putinit


Presidenti rus, Vladimir Putin.
Një gjykatë ruse ka dënuar me 15 ditë burgim një aktivist të opozitës, i cili ka pështyrë portretin e presidentit Vladimir Putin.

Dmitri Karujev, 20 vjeç, është shpallur fajtor për “shkelje të rendit publik” dhe “shprehje të mosrespketit për shoqërinë”, derisa ka marrë pjesë në një protestë, në prag të inaugurimit të Putinit më 7 maj.

Karujev, anëtar i Lëvizjes “Një tjetër Rusi”, është arrestuar teksa organizonte protestën jashtë zyrës së partisë në pushtet, Rusia e Bashkuar, në qytetin Çeboksari – rreth 660 kilometra në jug të Moskës.

Ai ka thënë se ka teshtirë dhe jo pështynë në portretin e Putinit.
XS
SM
MD
LG