Ndërlidhjet

OKB-ja, kërkon hetim të pavarur në Houla


Ilustrim
Komisionarja e Këshillit për të Drejtat e Njeriut të OKB-së, Navi Pillaj, ka bërë thirrje për “hetime të shpejta, të pavarura dhe të paanshme ndërkombëtare” të masakrës në Houla, si dhe të të gjitha abuzimeve të tjera në Siri.

Duke folur të premten në një seancë urgjente të Këshillit në Gjenevë, Pillaj ka thënë se dështimi për të kryer hetime të tilla mund t’i kontribuojë një “konflikti të plotë, duke vënë të ardhmen e Sirisë dhe të të gjithë rajonit në “rrezik të madh”.

Pillaj tha se masakra në Houla mund të llogaritet në mesin e krimeve kundër njerëzimit dhe krimeve të tjera ndërkombëtare dhe “mund të jetë treguese e sulmeve sistematike kundër popullatës civile, të cilat kanë kaluar pa u ndëshkuar”.

Maskara në Hola ka nxitur zemërim të madh ndërkombëtar dhe ka shtyrë shumë vende perëndimore të dëbojnë diplomatët sirianë.
XS
SM
MD
LG