Ndërlidhjet

Nis manifestimi për jubileun e diamanttë


Mbretëresha Elizabeta II
Britania ka nisur sot manifestimet katërditore për jubileun e diamantë të Mbretëreshës Elizabeta II.

Të shtënat me armë në tërë Britaninë kanë nisur festimet në orën 12 sipas kohës lokale, duke shënuar përvjetorin e saktë, kur është kurorëzuar mbretëresha, 60 vjet më parë.

Dhjetëra mijëra njerëz kanë pritur mbretërëshen, e cila merr pjesë në nëj garë kuajsh në Epsom Derbi.

Një sondazh i fundit tregoi se rreth 80 për qind e britanikëtve duan që shteti të mbetet monarki.

Mbretëresha ka trashëguar fronin më 6 shkurt të vitit 1952, pas vdekjes së të atit, mbretit Xhorxhit V dhe është kurorëzuar po atë vit, më 2 qershor.
XS
SM
MD
LG