Ndërlidhjet

Klinton: Fati i Mubarakut në duar të popullit


Kajro, 1 qershor, 2012
Sekretarja amerikane e Shtetit Hillari Klinton nuk ka komentuar drejtpërdrejt dënimin me burg të përjetshëm të presidentit të rrëzuar egjiptian Hosni Mubarak, por tha se fati i tij është "në dorë të popullit egjiptian, sistemit të tyre gjyqësor dhe qeverisë së tyre.”

Mubaraku (84), një aleat amerikan, i cili sundoi për dekada, u dënua të shtunën nën akuzat se ka dështuar të ndalojë vrasjen e protestuesve gjatë kryengritjes që e detyroi atë të largohej nga pushteti në vitin e kaluar.
XS
SM
MD
LG