Ndërlidhjet

Sot, manifestimi qendror i jubileut të diamanttë


Mbretëresha Elizabeta II
Një nga pikat kryesore të katër ditëve të festimeve për 60 vjetorin në fron të Mbretëreshës Elizabetë II ndodh të dielën, kur rreth një mijë varka do të lundrojnë nëpër Londër në lumin Thames, derisa një milion vetë pritet të rreshtiohen pranë lumit për të parë spektaklin.

Mbretëresha 86-vjeçare pritet të qëndrojë në një anije mbretërore të stolisur me lule.

Festimet e jubileut të diamanttë të mbretëreshës filluan të shtunën me mbretëreshën, që ndjeku një garë kuajsh në Derby Epsom.

Festimet zhvillohet, derisa një sondazh tregoi se 80 për qind e britanikëve mbështesin monarkinë.

Mbretëresha trashëgoi fronin më 6 shkurt të vitit 1952, pas vdekjes së të atit, Mbretit Xhorxhi VI dhe u kurorëzua po atë vit më 2 qershor.
XS
SM
MD
LG