Ndërlidhjet

Danimarkë - shpallen fajtorë komplotuesit terroristë


Me karikaturat e Muhamedit ishin fyer shumë myslimanë.
Gjykata në Danimarkë ka shpallur fajtorë katër persona për komplotimin e një sulmi terrorist ndaj gazetës, e cila në vitin 2005 ka publikuar karikatura të profetit Muhamed.

Tre shtetasit suedezë dhe një tunizian janë arrestuar në dhjetor të 2010-ës. Prokuroria ka thënë se ata kanë planifikuar të shkaktojnë vdekje të shumta njerëzish, duke hapur zjarr në gazetën “Jylland Posten”, në shenjë hakmarrjeje.

Me karikaturat e Muhamedit ishin fyer shumë myslimanë.

Kritikët thonë se vizatimet e tilla kanë shkelur rregullin islamik, i cili ndalon portretizimin e imazhit të Muhamedit.
XS
SM
MD
LG