Ndërlidhjet

Përmbyllen manifestimet e Jubileut të Diamanttë


U.K. -- Britain's Queen Elizabeth II (C) waves as she stands with Prince Philip, Duke of Edinburgh (R) and Prince Charles, Prince of Wales (L) on a launch heading from Chelsea harbour to the royal barge during the Thames Diamond Jubilee Pageant on the Riv
Festimet katër-ditore anembanë vendit, gjatë të cilave miliona njerëz, kanë shënuar 60 vjetorin në fron të Mbretëreshës Elizabetë përfundojnë sot me një shërbim në Katedralen e Shën Palit dhe një procesion me karrocë mbretërore nëpër qendër të Londrës.

Burri i monarkes britanike, Princi Filip, do të mungojë në këto ngjarje për shkak të hospitalizimit.

Të hënën, pallati njoftoi se Princi Filip, Duka i Edinburgut, ishte shtruar në spital për shkak të një infeksioni të fshikëzës.

Më vonë, yjet e pop muzikës nderuan Mbretëreshën Elizabeta me një koncert tre-orësh para Pallatit Buckingham, në praninë e dhjetëra mijëra njerëz.

Prince Filip, 90 vjeçar, ishte krahas Mbretëreshës gjatë një flotilje historike që u mbajt të dielën në lumen Thames.
XS
SM
MD
LG