Ndërlidhjet

Siri: Lejohet hyrja e agjencive humanitare


Tanket dhe ushtarët gjatë avancimit në qytetin Latakia
Qeveria e Sirisë është pajtuar sot që të lejoj hyrjen e 17 agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave joqeveritare.

Prej zhvillimeve të tjera lidhur me Sirinë, veçojmë edhe informacionin se qeveria e këtij vendi i ka shpallur 17 diplomatë të Shteteve të Bashkuara dhe të Bashkimit Evropian “persona të padëshiruar”.

Ky zhvillim ndodhi disa ditë pasi një numër i vendeve perëndimore i dëbuan diplomatët sirianë në shenjë të përgjigjjes ndaj masakrës së 108 njerëzve në Houla, në fund të muajit Maj.

Raportohet se sot janë vrarë së paku 15 ushtarë të Sirisë gjatë përleshjeve me kryengritësit në qytetin Latakia.
XS
SM
MD
LG