Ndërlidhjet

Hjustoni i ngre përmendore Gagarinit


Juri Gagarin, 1961.
Kryetarja e Hjustonit (Teksas) ka bërë të ditur se qyteti i saj do të ngrejë përmendoren e kozmonautit sovjetik, Juri Gagarin – njeriut të parë që ka shkelur në hapësirë.

Anis Parker tha se ajo dhe zyrtarë të NASA-s do të marrin pjesë në vënien e gurthemelit më 21 qershor, ndërsa zbulimi e përmendores do të bëhet në muajin tetor.

Gagarin ka bërë fluturimin e parë në hapësirë në prill të vitit 1961.
XS
SM
MD
LG