Ndërlidhjet

Afganistan: Janë vrarë katër ushtarë të NATO-s


Trupat e jashtme në Afganistan
NATO-ja ka njoftuar se katër pjesëtarë të saj janë vrarë nga një sulm i kryengritësve ditën e shtunë në pjesën lindore të Afganistanit.

Në njoftimin e aleancës në Kabul, nuk janë dhënë më tepër detaje dhe as nuk është theksuar kombësia e të vrarëve.

Zyrtarët afganë u kanë thënë reporterëve se vrasjet kanë ndodhur në provincën Kapisa, që kryesisht patrullohet nga kontigjenti francez, nën udhëheqjen e NATO-s.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabibullah Muxhahid, e ka marrë përgjegjësinë për sulm nëpërmjet një imejli duke thënë se një sulmues vetëvrasës me bombë i ka sulmuar trupat në provicnën Kapisa.
XS
SM
MD
LG