Ndërlidhjet

Gjendje e jashtëzakonshme në një rajon të Birmanisë


Flamuri i Birmanisë - foto ilustruese
Presidenti i Birmanisë, Thein Sein, ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në rajonin perëndimor të Rakhines, ku tensionet sektare mes budistëve dhe myslimanëve kanë nxitur dhunë vdekjeprurëse.

Medat lokale kanë raportuar për të paktën 7 të vrarë, 17 të plagosur dhe qindra shtëpi të djegura.

Rakhina përbëhet nga popullata budiste, myslimane dhe rohinga, që është popull pa shtet dhe, sipas Kombeve të Bashkuara, njëri nga minoritetet më të persekutuar në botë.

Qeveria e Birmanisë i konsideron rohingët si të huaj.
XS
SM
MD
LG