Ndërlidhjet

Kina ka lansuar një raketë në hapësirë, e cila bart astronauten e parë femër të këtij vendi.

Lu Jang, 33 vjeçe, dhe dy anëtarët meshkuj të ekuipazhit janë nisur nga qendra satelitore në Gibi, e cila ndodhet në veriperëndim të Kinës.

Me të arritur në orbitë, astronautët do të lidhin anijen Shenzhou 9 me një modul hapësinor, të lëshuar shtatorin e kaluar.

Astronautët do të qëndrojnë në orbitë për rreth një javë.
XS
SM
MD
LG