Ndërlidhjet

Agjencia ndërkombëtarë e rejtingut zhvlerësoi të hënën 28 banka spanjolle.

Agjencia Moody tha se bankat përballen me rritjen e humbjeve si pasojë e kredive komerciale për pasuritë e patundshme dhe se vetë zhvlerësimi nga ana e Madridit ka bërë që një gjë të tillë ta bëjë dhe agjencia.

Ulja e besueshmërisë, vjen në ditën e njëjtë kur Spanja kërkoi zyrtarisht fondet e emergjencës nga eurozona për të forcuar bankat e vendit.

Eurozona ka premtuar deri në 100 miliardë euro për bankat spanjolle.
XS
SM
MD
LG