Ndërlidhjet

Holland për thellimin ekonomik të eurozonës


Fransua Holland
Presidenti francez Fransua Holland tha se dëshiron që të thellojë integrimin ekonomik dhe monetar të eurozonës.

Ai ka bërë këto komente para një takimi me kancelaren gjermane Angela Merkel.

“Ne të dy duam që të thellojmë unionin ekonomikisht, nga ana monetare dhe në të ardhmen politkisht, për të arritur integritet dhe solidaritet”, tha Holland.

Më 28 dhe 29 qershor në Bruksel zhvillohet samiti i BE-së, ku do të diskutohet kriza e vazhdueshme e eurozonës.
XS
SM
MD
LG