Ndërlidhjet

Turqia vendos forca ushtarake në kufirin me Sirinë


Kufiri Turqi-Siri
Ushtria turke ka vendosur një konvoj prej rreth 30 automjeteve ushtarake, ku përfshihemn dhe armë kundërarjore dhe raketa, përgjatë kufirit të Turqisë me Serbinë.

Zyrarët turq e kanë vlersuar këtë zbarkim si “masë paraprake”, pak ditë pasi që një aeroplan turk u rrëzua nga Siria.

Kryeministri turk, Rexhep Tajip Erdogan ka tërhequr vërejtjen se në rast se ndonjë njësi ushtarake e Sirisë drejtohet ka kufiri dhe kërcënon, do ta shpallë atë si shënjestër ushtarake.

Ai ka thënë se Ankaraja nuk do të lejojë shkelje të tjera të Sirisë në kufi.
XS
SM
MD
LG