Ndërlidhjet

Euro 2012: Në finale takohen Spanja – Italia


Simbolet e Italisë dhe Spanjës
Në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, sonte zhvillohet takimi final i kampionatit evropian të futbollit, Euro 2012, në të cilin ndeshen Italia dhe Spanja.

Aktualisht, Spanja e mbronë titullin e kampionit të fituar para katër vitesh. Seleksioni spanjoll, poashtu, në vitin 2010 e pat fituar edhe titullin e kampionit botëror.

Kështu, këto dy seleksione takohen për herë të dytë në këtë kampionat, pasi në garat në gupe luajtën baras 1:1.
XS
SM
MD
LG