Ndërlidhjet

BE, Qipro nisin bisedimet për pakon e shpëtimit


Ilustrim
Zyrtarë të Komisionit Evropian, të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Qendrore Evropiane pritet të mbërrijnë në Nikozi për të vlerësuar sistemin bankar qipriot dhe për të diskutuar kushtet e një pakoje shpëtimi për ishullin mesdhetar.

Javën e kaluar, Qiproja u bë anëtarja e pestë e eurozonës, që kërkoi një pako shpëtimi nga komuniteti ndërkombtëar dhe FMN-ja.

Zyrtarët qipriotë kanë thënë se problemet e tyre financiare janë të lidhura me krizën në Greqinë e afërt.

Bisedimet për pakon financiare vijnë në kohën kur Qiproja mori presidencën e radhës së Bashkimit Evropian.
XS
SM
MD
LG