Ndërlidhjet

Zyrtarët thanë se të paktën 25 njerëz janë vrarë dhe rreth 50 të tjerë janë lënduar në një shpërthim bombe në një treg në qytetin jugor Divania të Irakut.

Para shpërthimit, policia instaoi orë të pjeshshme policore dhe mbylli të gjitha hyrjet në qytet.

Të martën në mëngjes, dy bomba në rrugë kanë goditur pelegrinët shiitë duke vrarër katër nejrëz dhe duke plagosur 20 të tjerë, afër qytetit Kerbela.

Një degë sunite e Al Kaidës në Irak e ka marrë përgjegjësinë për sulmin.
XS
SM
MD
LG