Ndërlidhjet

Shtyhet gjykimi i djemve të Mubarakut


Ala dhe Gamal Mubarak, Kajro, gusht 2011
Një gjykatë egjiptiane shtyu seancat dëgjimore në një rast kundër bijve të Hosni Mubarakut deri me 8 shtator.

Shtatë persona të tjerë thuhet se përballen gjithashtu me akuzat për asistimin e Ala dhe Gamal Mubarakut në manipulimin e stoqeve të bankave lokale për të bërë përfitime joligjore.

Djemtë e Mubarakut u dënuan në muajin e kaluar për akuza të tjera-gjithashtu të ndërlidhura me korrupsionin.

Mubarak, 84 vjeçar, po vuan dënimin me burg të përjetshëm pasi një gjykatë e shpalli fajtor rreth bashkëpunimit në vrasjen e protestuesve gjatë revoltave që çuan në dëbimin e tij nga pushteti.
XS
SM
MD
LG