Ndërlidhjet

Siria liron gati 300 të burgosur


Fotografi ilustruese
Autoritetet siriane liruan 275 të burgosur që ishin “të përfshirë” në protestat kundër presidentit, Bashar Al Asad, bëri të ditur televizioni shtetëror i këtij vendi.

“Autoritetet kanë liruar 275 të burgosur që kishin qenë të përfshirë në incidentet e fundit, por asnjë nga ata nuk i ka duart e përgjakura”, thuhet në lajmin e plasuar për këtë çështje.

Sipas televizionit sirian, që nga muaji mars që kur nisën protestat e dhunshme janë liruar më shumë se 4 mijë të burgosur brenda shtatë raundeve, prej të cilëve vetëm në muajin maj thuhet se janë liruar një mijë.

Gjatë raundit të fundit, më 1 qershor, u patën liruar 223 njerëz në praninë e vëzhguesve të Kombeve të Bashkuara.

Lirimi i të burgosurve është pjesë e rëndësishme e planit gjashtë-pikësh për rivendosjen e paqës në Siri-plan i krijuar nga emisari ndërkombëtar për këtë çështje, Kofi Anan.

Ndërkohë, të dhënat e organizatave për të drejtat e njeriut flasin për mijëra të burgosur dhe rreth 17 mijë të vrarë në Siri brenda 16 muajve të konfliktit.
XS
SM
MD
LG