Ndërlidhjet

Gjykimi i Mlladiqit vazhdon të hënën


Një nga seancat gjyqësore në rastin Mlladiq
Tribunali i Hagës bëri të ditur se gjykimi i ish-gjeneralit të serbëve në Bosnjë, Ratko Mlladiq, do të vazhdojë të hënën pasi i akuzuari për krime lufte ka dy ditë që është në spital.

Zëdhënësja e tribunalit, Nerma Jellaçiq, shpjegoi:

“Sa i përket të akuzuarit, nuk kemi ndonjë shqetësim për momentin se është përkeqësuar gjendja e tij shëndetësore. Arsyeja pse ai po qëndron në spital nuk ka të bëjë me ndonjë trajtim të veçantë, por thjesht për t’u ekzaminuar në tërësi në mënyrë që mjekët të sigurohen se gjithçka është në rregull me të”.

Mlladiq akuzohet për gjenocid, krime të luftës dhe krime kundër njerëzimit në rolin e tij gjatë luftës në Bosnjë më 1992-1995.
XS
SM
MD
LG