Ndërlidhjet

Iraku kërkon kthimin e qytetarëve nga Siria


Pamje ilustruese
Qeveria irakiane u bëri thirrje qytetarëve të saj që aktualisht po qëndrojnë në Siri ta lëshojnë vendin dhe të kthehen në Irak për shkak të “rritjes së sulmeve” mbi nacionalistët irakianë.

Zëdhënësi i qeverisë irakiane, Ali Dabag, kërkoi që “të kthehen mysafirët irakianë të cilët jetojnë përkohësisht në Siri”.

Një pjesë e madhe e irakianëve- sipas UNHCR-it flitet për diku 1.5 milionë, kanë ikur nga dhuna në Irak për në Sirinë fqinjë.

Thirrja për kthim drejtuar qytetarëve nga autoritetet në Bagdad vjen pas vrasjes së dy gazëtarëve irakianë në Damask.
XS
SM
MD
LG