Ndërlidhjet

Ndërpritet greva e minatorëve


Pamje të kompleksit industrial "Trepça"
Minatorët e “Trepçës” kanë ndërprerë grevën, bëri të ditur për Radion Evropa e Lirë, këshilltari i menaxherit të Trepçës, Bislim Muçaj.

Ndërprerja e grevës, sipas Muqajt, është bërë pas vendimit të Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) për largimin e Eset Ujkanit nga posti i ushtuesit të detyrës së kompanisë "Trepça".

"Grevistët kanë ndërprerë grevën dhe nesër do të fillojnë punën”, theksoi Muçaj.

Punonjësit e "Trepçës", kishin hyrë në grevë pas emërimit të Eset Ujakinit si ushtrues detyre të AKP-së.

Ata kishin kërkuar emërimin në këtë post të dikujt që, siç thuhet, e njeh “Trepçën”.

Muçaj tha se AKP-ja ka pranuar kërkesën e minatorëve dhe ka emëruar në postin e ushtruesit të detyrës së kompleksit industrial, Halil Qelajn.

Ky i fundit ishte drejtor i Departamentit për Miniera dhe Zhvillim të kompanisë “Trepça”.
XS
SM
MD
LG